مقالات

برد هوشمند یا همان تخته هوشمند چیست؟

برد هوشمند(تخته هوشمند) چیست؟

تخته هوشمند در واقع یک صفحه‌نمایش بزرگ و تعاملی است که به یک رایانه شخصی یا لپ‌تاپ متصل می‌شود و به وسیله  ویدئو پروژکتور تصاویر رایانه بر روی وایت برد هوشمند نمایش داده می‌شوند. برخلاف آنچه که تصور رایج می باشد تصاویر مستقیماً از رایانه یا لپ تاپ به وایت برد هوشمند منتقل نمی‌شوند بلکه تصاویر توسط ویدئو پروژکتور که در مکان درستش قرار گرفته است ایجاد و نمایش داده‌شده و برد هوشمند این تصاویر معمولی بازتاب شده را به تصاویر تعاملی تبدیل می‌کند. وایت برد هوشمند معمولاً بانام‌هایی از قبیل برد هوشمند، تخته هوشمند و … نیز بیان می‌شود که مفهوم همه آن‌ها یکی است.

smart-board

بسته به نوع وایت برد هوشمند می‌توان به وسیله ی قلم یا انگشتان دست بر روی برد هوشمند کارکرد، دقیقاً مانند اینکه پشت یک لپ‌تاپ با صفحه‌نمایش لمسی نشسته‌اید . کل کارها و فعالیت هایی که در رایانه به کمک موس و کیبرد انجام می‌گیرد در وایت برد هوشمند می‌توان به کمک دست یا قلم به راحتی هر چه تمام انجام داد.

انواع برد هوشمند

وایت بردهای هوشمند از فنّاوری‌های مختلفی بهره می‌برند، انواع مختلف آن‌ها شامل موارد زیر است.

۱٫وایت برد هوشمند اینفرارد

۲٫وایت برد هوشمند مقاومتی

۳٫وایت برد هوشمند الکترومغناطیسی

۴٫وایت بردهای التراسونیک

در لیست بالا موارد وایت بردهای هوشمند اینفرارد و مقاومتی لمسی قابل مشاهده هستند که این یعنی هم به کمک قلم مخصوص و هم به کمک هر چیز و شیئ دیگری مثلاً انگشتان دست می‌توان با آن کارکرد یا چیزی بر روی آن نوشت اما وایت بردهای هوشمند الکترومغناطیسی و التراسونیک تنها به وسیله قلم‌های مخصوص متناسب می‌توان با آن کارکرد.

بردهای هوشمند رایج و موجود در بازار قالبا از دو مدل الکترومغناطیسی و اینفرارد می‌باشند. در اصطلاح رایج بازار معمولاً بردهای هوشمند  اینفرارد را به اختصار IR و بردهای هوشمند الکترومغناطیسی را مگنت  ( Magnet )خطاب می‌کنند.

بردهای هوشمند اینفرارد با توجه به قابلیت کار به‌صورت لمسی به طور معمول از لحاظ قیمت گران‌تر از بردهای هوشمند الکترومغناطیسی می‌باشند.

وایت بردهای هوشمند درجاهای مختلف مانند اتاق‌های کنفرانس، استودیوهای تلویزیونی و شرکت‌ها قابل‌استفاده هستند، اما با توجه به ویژگی‌های بردهای هوشمند مهم‌ترین کاربرد آن‌ها در کلاس‌های درس و راه‌اندازی مدارس هوشمند است.

با توجه به گسترش استفاده از بردهای هوشمند بردهای هوشمند باقابلیت‌ها و برندهای مختلف وارد بازار شده‌اند. اکثر بردهای مطرح بازار به نرم‌افزار مخصوص به خود مجهز هستند که استفاده از آن را راحت‌تر کرده و به افزایش کیفیت تدریس نیز کمک می‌نماید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه + 7 =