مقالات

تعاریفی برای درک بهتر دیتاپروژکتور  Ι

ویدئو پروژکتور پاناسونیک PANASONIC PT-VZ585N

تعاریفی برای درک بهتر دیتاپروژکتور  Ι:امروز می خواهیم برای شما تعاریفی از مشخصات دیتاپروژکتور بیان کنیم تا شما بتوانید در انتخاب خود به بهترین نحو بر اساس نیاز واقعی خود تصمیم گیری نمایید .

اولین و شاید پرکاربرد ترین واژه ای که شما در انتخاب دیتاپروژکتور با آن روبرو هستید انسی لومن یا شدت پرتاب نور از لنز دیتاپروژکتور به سمت صفحه نمایش شما می باشد .

 

انسی لومن :

تعاریفی برای درک بهتر دیتاپروژکتور :اندازه گیری نوری که توسط ANSI استاندارد شده است. معمولاً برای درجه بندی روشنایی یک دیتا پروژکتور استفاده می شود. درجه بندی لومن ANSI به طور متوسط ​​از چندین اندازه گیری استفاده می شود که در سطح منبع نور انجام می شود. یک اتاق کوچک به طور معمول از ۲۰۰ تا ۳۰تومن ANSI نیاز دارد ، در حالی که یک اتاق بزرگ ممکن است از ۴۰۰ تا ۶۰۰ نیاز داشته باشد. یک سالن بزرگ ممکن است ۲۰۰۰ یا بیشتر نیاز داشته باشد.در واقع انسی لومن عبارت است از شدت پرتاب نور در محیط های مختلف و به هر میزانی که نور در محیط وجود داشته باشد شما باید برای نمایش تصویر و یا نور مورد نظر خودتان از شدت پرتاب بالاتری استفاده نمایید ، تا تصویر مورد نظر قابل مشاهده باشد .

بگذارید یک مثال بسیار راحت و قابل فهم برایتان بیاوریم ، یک چراغ قوه را وقتی در شب روشن می کنید می تواند فضای قابل توجهی را روشن کند ولی در صورتی که همان چراغ قوه در زمان روشنایی روز دارای نور اندک و یا غیر قابل تشخیص می باشد . چون در تاریکی شب نوری وجود ندارد تا بر روی نور چراغ قوه تاثیر گذار باشد . همین طور وقتی شما نور چراغ قوه را محدود تر و نزدیک تر می کنید به صفحه روبرو می بینید که نور باز هم قابل مشاهده تر می گردد . از این مثال ما دو نتیجه می گیریم .

اول : اینکه هر چقدر ما فضای بزرگتری برای نمایش داشته باشیم به نور قوی تر احتیاجی داریم .

دوم : هر چقدر محیط ما روشن تر باشد ما برای ایجاد تصویری با کیفیت و قابل وضوح احتیاج به شدت پرتاب نوری بیشتری داریم و در صورتی که نور محیطی رو بتوانیم با ابزاری بسیار ساده مثل یک پرده ساده که بر روی دیوار نصب می گردد یا نصب کلید های روشنایی دیمر دار بر روی چراغ های روشنایی کنترل کنیم احتیاجی به نور زیاد یا دیتاپروژکتور های گران قیمت نداریم .

یکی دیگر از مواردی که شما در زمان انتخاب دیتاپروژکتور با آن روبرو هستید کنتراست می باشد . معنی دقیق واژه  کنتراست بسیار سخت می باشد اما اینجا ما سعی می کنیم تا برای شما در حد توان و نیاز انتخابی شما، این واژه را برایتان توضیح دهیم .

کنتراست :

تعاریفی برای درک بهتر دیتاپروژکتور نسبت کنتراست در ساده ترین شکل آن نسبت نوری است که از یک تصویر کاملاً سفید و یک تصویر کاملاً سیاه منعکس می شود. بنابراین یک پروژکتور با نسبت کنتراست ۳۰۰۰: ۱ به معنای روشن بودن تصویر سفید ۳۰۰۰ برابر تصویر سیاه است. … کنتراست همان چیزی است که دیدن سایه های ظریف رنگ را برای ما امکان پذیر می کند.

به عبارت ساده تر کنتراست در دیتاپروژکتور عبارت است از تمایز واقعی رنگ ها مخصوصا در رنگ های متشابه ، رنگ سرمه ای تیره با رنگ مشکی رو در ذهن خود یادآوری کنید دیتاپروژکتور هایی با کنتراست بالاتر قابلیت تمایز و نشان دادن واقعی رنگ ها را دارند .

شاید جالب باشه که بدونید ما خیلی وقت ها نمی تونیم رنگ واقعی اجسام یا تصاویر رو ببینم البته بیشتر افراد دارای چنین مهارتی هستند که می توانند تمایز این رنگ ها رو متوجه بشوند .

خیلی وقت ها شما تصاویری رو می بینید که اون رنگ برای شما قابل تمایز با رنگ های مشابه نیست . مثلا خیلی از افراد رنگ خاکستری روشن رو رنگ طوسی می بینند و یا حتی بعضی از افراد این رنگ را رنگ استخوانی می بینند . بر اساس همین تشخیص رنگ ،  دیتاپروژکتورها دقیقا همین وظیفه رو بر عهده دارند . پس اگر بخواهیم در مورد کنتراست نتیجه گیری کنیم می توان این طور گفت که دیتاپروژکتور هایی با قابلیت کنتراست بالا قابلیت و توانایی نشان دادن رنگ های واقعی تر را دارا هستند . یک راه حل ویژه و زیرکانه برایتان داریم در زمان خرید دیتاپروژکتور از فروشنده بخواهید تا همزمان تصویری رو که در دیتاپروژکتور می بینید بر روی یک مانیتور هم برایتان به نمایش بگذارد . اگر اختلاف رنگ ها بسیار محدود بود آنگاه شما متوجه می شوید که دیتاپروژکتور مورد نظر دارای کنتراست بالایی می باشد .

امیدواریم با این مقاله شما بتوانید انتخاب بهتری برای خرید دیتاپروژکتور خودتان داشته باشید . در آینده ای نزدیک مااطلاعات بیشتری در اختیارتان می گذاریم .

 

با ما همراه باشید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 − = دو