مقالات

تعاریفی برای درک بهتر دیتاپروژکتور I I

ویدئو پروژکتور پاناسونیک PANASONIC PT-VZ585N

تعاریفی برای درک بهتر دیتاپروژکتور در مقاله قبلی سعی کردیم تا در رابطه با دو موضوع و مشخصه دیتاپروژکتور ها گفتگو کنیم . در این مقاله سعی داریم تا با موضوعات جدید برای انتخاب بهترین دیتاپروژکتور با شما باشیم .

سومین موضوع انتخاب  و شاید مهم ترین واژه ای که شما در انتخاب دیتاپروژکتور با آن روبرو هستید رزولویشن ( RESOLUTION) یا قدرت پردازش پیکسل و تصویر نمایش شما می باشد .

رزولویشن :

تعاریفی برای درک بهتر دیتاپروژکتور :رزولویشن عبارت است از پیکسل های استفاده شده در یک تصویر ثابت بر مبنای پردازش .

برای این تعریف شاید قبل از رزولویشن باید پیکسل رو تعریف کنیم، پیکسل کوچکترین واحد پردازش تصویر می باشد و هر پیکسل ترکیبی از رنگ های اصلی سبز ، آبی و قرمز به همراه رنگ های سفید و سیاه می باشد . در واقع سیستم پردازش تصویر در دیتاپروژکتور بعد از ارسال تصویر به هسته اصلی و پردازش ، آن را تبدیل به پیکسل هایی با ابعاد بسیار کوچک می کند . بهترین مثالی کی می توانیم بیاوریم مثال پازل هست . ذهن شما تصویر رو از روی عکس جعبه پازل پردازش می کند ولی اجزای تصویر بسیار کوچک هستند . جمع این پازل ها در نهایت تصویر مورد نظر رو برای شما فراهم می کنه ولی هر کدام از این تکه ها تصویری بدون علت و معنی به نظر می رسد .  

حالا که معنی پیکسل رو متوجه شدم بهتر است به همان موضوع رزولویشن یا کیفیت تصویر بپردازیم . همانطور که تو ضیح دادیم تصویر شما

تشکیل شده از تکه های کوچکی به نام پیکسل ،به هر میزان که تصویر شما دارای پیکسل های بیشتری باشد به همان میزان قابلیت تفکیک تصاویر در دیتاپروژکتور به نحو بهتری انجام می پذیرد .

پیکسل ها در تعداد عمودی و افقی شمارش می شوند

شما با بعضی از این اصطلاحات آشنایی دارید مثلا HD ، یا FULL HD . اما واقعا معانی این تعاریف در دیتاپروژکتور به چه صورت هست . ما در جدول پایین برای شما استاندارد های تصویری در دیتاپروژکتور ها رو آوردیم:

 

نام واحد رزولویش حجم پیکسل
SVGA ۶۰۰*۸۰۰
XGA ۷۶۸*۱۰۲۴
WXGA-HD ۸۰۰*۱۲۰۰
WUXGA-FULL HD ۱۲۰۰*۱۹۲۰
۲K ۱۰۸۰*۲۰۴۸

 

همانطور که متوجه شدید تصاویر در دیتاپروژکتور ها دارای قابلیت تفکیک متفاوتی می باشد . اما چگونه باید انتخاب کرد ؟

این یک واقعیت انکار ناپذیر می باشد که هر چقدر تصاویر شما دارای رزولویشن بالاتری باشد تصویر مورد نظر دارای کیفیت بالاتر ، تصویری دلچسب تر و دارای حس خوب تماشا می باشد . اما این نکته را در نظر بگیرید که شما برای تصاویری تا عرض دو متر نیاز زیادی به رزولویشن بالا ندارید . زیرا تصاویر انقدر بزرگ نیست که شما بتوانید حرکت مستقل پیکسل ها را تشخیص دهید . در تصاویر بزرگ این مربع های کوچک کاملا واضح می باشد و اینجاست که شما نیاز دارید تا در تصویر مورد نظر تراکم بالاتری از پیکسل ها را داشته باشید .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت × = 14