مقالات

تکنولوژی Edge Blending

تکنولوژی Edge Blending چیست؟ قطعا در سطح شهر نمایشگر هایی را دیده اید که یک تصویر بزرگ هماهنگ شده، از تعدادی مانیتور که در کنارهم به صورت پازل چیده شده اند، تشکیل شده است. در بعضی ویدئو پروژکتورها این امکان نیز تعبیه شده است.

برای تشکیل یک تصویر عریض در ویدئو پروژکتور باید دو ویدئو پروژکتور را در کنار هم قرار دهید. اما فقط در کنار هم قرار دادن ویدئو پروژکتورها کافی نیست. هر دو تصویر ویدئو پروژکتور حتی در صورتی که در کنار هم قرار بگیرند، همچنان چشم انسان متوجه فاصله تصویر در بین دو ویدئو پروژکتور و لبه تصویر و عدم تطابق رنگ خواهد شد. همچنین اگر لبه دو تصویر بر روی هم قرار بگیرد، باعث می شود تصویر در آن قسمت روشن تر از سایر قسمت ها قرار بگیرد. و این عامل دقیقا مانند رنگ کردن دیوار است، بدین صورت که سعی در پوشش لبه های قسمت های رنگ شده دارید و یک دیوار با رنگ یکدست می خواهید.

این تکنولوژی Edge Blending به چه صورت کار می کند؟

به صورت کلی ایجاد این تصویر به دو فرایند نیاز دارد. اولین فرایند، ترکیب دو تصویر ویدئو پروژکتور است. بدین صورت که شما یک تصویر را برای هر دو ویدئو پروژکتور می فرستید و این ترکیب تصویر فضای بزرگی را برای هماهنگ کردن لبه تطابق تصویر ایجاد می کند. و دومین فرایند تطابق دادن لبه رو هم قرار گرفته تصویر است. اگر شما دو تصویر در کنار هم دارید و لبه روی هم قرار گرفته ۲۰% است، به طور آشکار خواهید دید که آن قسمت روشن تر از سایر تصویر است. بدین دلیل که دو تصویر ترکیب شده و روشنایی آن بالاتر رفته. پس برای رفع این مشکل باید روشنایی آن قسمت کاهش داده شود.

چطور شروع کنیم ؟

پروژکتور (حداقل دو عدد)

برای انجام Edge Blending شما حداقل به دو ویدئو پروژکتور نیاز دارید. بعضی از ویدئو پروژکتورها فناوری Edge Blending داخلی دارند و بعضی نرم افزار های مخصوص به خود. ویدئو پروژکتورهای مورد نظر باید از یک مدل یکسان باشند. در غیر این صورت به دلیل عدم تطابق رنگ، روشنایی و کنتراست، باعث عدم امکان تشکیل یک تصویر با کیفیت و یکپارچه می شود.

کارت گرافیک

در این حالت کارت گرافیک شما بسته به نوع ویدئو پروژکتور می تواند با یک خروجی تصویر و در بعضی با حداقل دو خروجی این تصویر عریض را به کمک تکنولوژی Edge Blending ایجاد کند. اگر پروژکتور شما از قابلیت Edge Blending پشتیبانی می کند تنها یک پورت کافی خواهد بود و با یک اسپلیتر می توانید تصویر را به سایر ویدئو پروژکتورها انتقال دهید و یا می توانید از پورت تصویر دیگری از کارت گرافیک استفاده کنید. اگر دستگاه شما از Edge Blending پشتیبانی نمی کند باید به وسیله نرم افزار و یا سخت افزار های جانبی این کار را امکان پذیر کنید و در این حالت باید هر دستگاه از یک پورت مجزا از کارت گرافیک ورودی بگیرد بدین دلیل که هر دستگاه باید یک خروجی مجزا محسوب شود تا در کامپیوتر بتوان Edge Blending را ایجاد کرد.

فناوری Edge Blending

بنابراین اگر قصد دارید از ویدئو پروژکتوری با قابلیت داخلی از پیش تعبیه شده Edge Blending استفاده کنید یا از نرم افزار خاص و یا سخت افزار باید این مورد را در نظر بگیرید که گزینه ای برای قابلیت Edge Blending وجود داشته باشد. اگر قصد دارید به وسیله نرم افزار این کار را امکان پذیر کنید، نرم افزار ProPresenter نرم افزار کاملی با ماژول Edge Blending برای نمایش تصاویر به کمک فناوری Edge Blending برای هر نوع مدلی از ویدئو پروژکتور خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 2 = پنج