مقالات

راهنمای خرید ویدئو پروژکتور خانگی

 ویدئو پروژکتور خانگی

اگر تصمیم به تهیه ویدئو‌ پروژکتور خانگی دارید و دوست دارید یک سینمای خانگی در خانه راه بیاندازید، در این مطلب همراه ما باشید. انتخاب ویدئو پروژکتور خانگی در میان مدل‌های مختلف کمی سخت به نظر می‌رسد. اما نگران نباشید. با دانستن چند نکته مفید و کاربردی به راحتی می‌توانید یک انتخاب ایده‌آل داشته باشید و از تماشای سینمای خانگی با استفاده از ویدیو پروژکتور لذت ببرید.

اکثر افرادی که تصمیم می‌گیرند ویدئو‌ پروژکتور خانگی تهیه کنند طرفداران سینما هستند. مطمئنا شما هم دوست دارید بدون هیچ محدودیت زمانی و مکانی یک سینمای خانگی را بیاندازید و فیلم و سریال‌های مورد علاقه‌تان را با تصویر جذاب همانند سینما تماشا کنید. همچنین با استفاده از ویدئو پروژکتور خانگی می‌توانید بازی‌های رایانه‌ای را با کنسول‌های مختلف در صفحه بزرگ‌تر به نمایش بگذارید و هیجان بازی را افزایش دهید.

به طور کلی، جایگزین کردن ویدئو پروژکتور خانگی با تلویزیون جذابیت منحصر به فردی برای تماشای دسته جمعی القا و هیجانی وصف نشدنی در دل مخاطبان ایجاد می‌کند. اما نکته‌ای که اهمیت پیدا می‌کند این است که چگونه می‌توان یک ویدئو پروژکتور خانگی مناسب انتخاب نمود؟

 قابلیت منحصربه‌فرد ویدئو پروژکتور خانگی نسبت به تلویزیون

 قابلیت منحصربه‌فرد ویدئو پروژکتور خانگی نسبت به تلویزیون

خیلی‌ها تصور می‌کنند، با وجود تلویزیون‌های امروزی که کیفیت‌ بسیار مناسبی دارند، دیگر نیازی به ویدیو پروژکتور نیست. اما این دستگاه قابلیت‌های متفاوتی نسبت به تلویزیون‎های خانگی دارند. مهمترین فوایدی که ویدیو پروژکتور خانگی نسبت به تلویزیون دارد، ارائه تصویر بزرگتر است. معمولاً تلویزیون‌ها به اندازه ویدئو پروژکتورهای خانگی بزرگی نیستند و اندازه آنها کاملاً مناسب هزینه‌ پرداختی آنهاست. در واقع هزینه قطعات مربوط به تلویزیون بسیار بالاست و امکان ساخت تلویزیون در اندازه‌های بزرگ وجود ندارد. اما به راحتی می‌توان با پرداخت یک هزینه کاملاً معقولانه بابت ویدئو پروژکتور خانگی یک سینمای خانگی داشته و به تماشای فیلم و سریال‌ها در صفحه نمایش بزرگتر پرداخت. همچنین ویدیو پروژکتورها نسبت به تلویزیون سبک‌تر هستند و به راحتی قابل جابجایی می‌باشند. این دستگاه در کمترین زمان اجرا می‌شود و کاربری بسیار راحتی دارد.

شما می‌توانید ویدئو پروژکتور را در بیرون از خانه نیز اجرا کنید یا هنگام رفتن به مسافرت همراه خود داشته باشید. این ویژگی موجب می‌شود هر زمانی که دوست دارید کنار خانواده به تماشای تلویزیون یا فیلم و سریال های خانگی بپردازید و دغدغه‌‌ای بابت صفحه نمایش نداشته باشید. البته این دستگاه تنها برای مصارف خانگی نیست، بلکه کاربردهای فراوانی دارد. یکی از زمینه‌های پرکاربرد از ویدئو پروژکتور، در زمینه آموزشی است. در مقاله ویدئو پروژکتور آموزشی می‌توانید در این باره اطلاعات دقیق‌تر بدست آوریدو

 روشنایی ویدئو پروژکتور خانگی چقدر باشد؟

روشنایی ویدیو پروژکتور خانگی چقدر باشد؟

مقدار روشنایی تمام ویدیو پروژکتو ها با واحد انسی لومن اندازه‌گیری می‌شود. برای تهیه ویدیو پروژکتور خانگی دامنه روشنایی بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ انسی لومن بسیار مناسب است. البته مدل‌های جدید ویدئو پروژکتورهای خانگی قابلیت منحصر به فردی دارند که به راحتی می‌توان پس زمینه نور ویدیو‌ پروژکتور را با توجه به محیط تنظیم کرد.

مدل‌های خانگی ویدئو‌ پروژکتور برخلاف مدل‌های تجاری و آموزشی با روشنایی بیشتری تولید می‌شوند و کیفیت تصویر آن‌ها به گونه ای است که دقت رنگ‌ها و عمق رنگ سیاه به مراتب بیشتر است. البته  تصویر به نمایش گذاشته توسط ویدئو پروژکتور خانگی را نمی‌توان در برابر نور بسیار زیاد آفتاب مشاهده نمود. چرا که هر چقدر نور شدیدتر باشد، کیفیت تصویر کاسته می شود. پس بهتر است صفحه نمایش ویدئو پروژکتور را در قسمتی از خانه قرار دهید که پرده‌ها کشیده باشد و ناحیه مورد نظر نسبت به دیگر قسمت‌های خانه تاریک‌تر باشد.

آیا برای تهیه ویدیو پروژکتور خانگی درباره کیفیت تصویر اطلاع دارید یا نه؟

قبل از این که برای تهیه ویدیو پروژکتور خانگی اقدام کنید باید اطلاعاتی در مورد کیفیت تصویر بدانید. کیفیت ویدیو پروژکتورها معمولاً با دو عامل رزولوشن و نسبت کنتراست تصویر مشخص می‌شود.

رزولوشن تعداد پیکسل‌های موجود در صفحه نمایش است که هر چقدر تعداد پیکسل‌ها در عرض و طول تصویر بیشتر باشد، کیفیت تصویر افزایش پیدا می‌کند. معمولا برای خرید ویدئو پروژکتور خانگی رزولوشن حدود ۲۰۰۰ در ۱۰۸۰ گزینه مناسبی است. به گونه‌ای که این رزولوشن، تصویر بسیار مناسبی برای مشاهده فیلم‌هایfull HD و فیلم های بلوری به نمایش می‌گذارد و شما با مشاهده جزئیات تصویر لذت خواهید برد.

دیگر نکته مهم در رابطه با کیفیت تصویر ویدئو پروژکتور خانگی کنتراست تصویر است. کنتراست مربوط به روشنایی رنگ سفید و رنگ سیاه است. در واقع، هرچقدر کنتراست تصویر بیشتر باشد، کیفیت تصویر در روشن‌ترین و تاریک‌ترین صحنه بیشتر خواهد بود و به راحتی می‌توانید جزئیات تصویر را در فضاهای روشن و تیره مشاهده کنید.

 برای خرید ویدئو پروژکتور خانگی حتماً به عمر لامپ ویدئو پروژکتور دقت کنید.

لامپ ویدئو پروژکتور

با توجه به این که لامپ ویدئو پروژکتور قیمت بالایی دارد، حتماً هنگام تهیه ویدئو پروژکتور به عمر بالا لامپ دقت کنید. چرا که عمر لامپ‌ها بسیار محدود است و هر چقدر عمر آنها بیشتر باشد شما بیشتر می‌توانید از ویدئو پروژکتور استفاده مفید داشته باشید. البته برخی ویدئو پروژکتورها با داشتن حالت اقتصادی به راحتی می‌توان شدت روشنایی را کاهش داد. این کار موجب افزایش طول عمر لامپ شود.

معمولاً طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور با دو عدد بیان می‌شود که عدد کوچک بیانگر عمر لامپ اسمی دستگاه است و عدد بزرگتر عمر لامپ را در حالت اقتصادی را بیان می‌کند.

ویدیو پروژکتور خانگی چگونه نصب می‌شود؟

بهترین روش برای نصب و راه اندازی ویدئو پروژکتور اتصال آن به سقف است. معمولا ویدیو پروژکتورهای خانگی برای یک تصویر معمولی ۱۰۰ اینچی، در فاصله ۳ متری از صفحه نمایش قرار می‌گیرند و به راحتی بر روی یک میز کوچک هم قابل نصب هستند. اما بهتر است برای مخفی بودن کابل‌های برق و HDMI دستگاه ویدئو پروژکتورها به سقف متصل نمود تا هم سیم‌های رابط مرتب باشد و هم تصویر باکیفیت‌تری به نمایش گذاشته شود. همچنین احتمال آسیب‌دیدگی و افتادن ویدیو ‌پروژکتور کمتر است.

معمولا سوالی که مطرح می‌شود این است که از چه درگاه‌ها و اتصالاتی برای برقراری ارتباط استفاده شود. بیشتر ویدیو‌ پروژکتورها دارای اتصالات قدیمی‌تر مانند VGA، کامپونت و S video است. اما بهترین نوع برقراری ارتباط برای ارائه تصویر دیجیتال درگاه HDMI است.

 برای نصب ویدئو پروژکتور چه لوازمی نیاز است؟

برای نصب ویدیو پروژکتور خانگی حتما لوازم گفته شده در زیر را تهیه کنید تا هنگام راه اندازی دغدغه‌ای نداشته باشید:

  • کابل انتقال تصویر یا همان HDMI
  • نمایشگر ویدیو پروژکتور
  • پایه نصب در صورت راه‌اندازی ویدئو پروژکتور بر روی سقف

 با ویدئو پروژکتور خانگی سه بعدی آشنا شوید.

قابلیت سه بعدی یکی از ویژگی‌های خاص و دوست‌داشتنی ویدئو پروژکتورهای خانگی جدید است. داشتن این ویژگی تصویر فوق‌العاده‌ای به نمایش گذاشته می‌شود که مطمئنا از تماشای فیلم‌های انیمیشنی و بازی‌های کنسولی لذت می‌برید و هیجان بیشتری را تجربه خواهید کرد. البته برای مشاهده تصاویر سه بعدی توسط ویدیو پروژکتور سه بعدی به دیگر ابزارها مانند عینک‌های اکتیو شاتر، کابل سازگار با فناوری سه بعدی، فیلم سه بعدی و پخش‌کننده سه بعدی نیاز خواهید داشت.

برای خرید ویدئو پروژکتور خانگی از موضوع مهم گارانتی غافل نشوید.

گارانتی ویدئو پروژکتور خانگی

امروزه شرکت‌های مطرح برای خرید ویدئو پروژکتور خانگی بسیار محدود هستند و به راحتی نمی‌توان به هر شرکتی اعتماد نمود. اما موضوع مهمی که وجود دارد و باید از آن مطلع باشید این است که بیشتر شرکت‌ها برای پرداخت هزینه بسیار کم و کاهش قیمت تمام شده ویدیو‌ پروژکتور ترجیح می‌دهند تولیدات خود را به دیگر کشورها مانند چین بسپارند. بنابراین اگر هنگام خرید با ویدئو پروژکتور ساخت کشور چین مواجه شدید در این باره اصلاً نگران نباشید. تنها نکته‌ای که اهمیت پیدا می‌کند، داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش است.

شما با انتخاب یک مرکز معتبر و دریافت گارانتی، خیالتان بابت خرید کالا راحت می‌شود و نسبت به اصل بودن آن مطمئن می‌شوید. در صورتی که برای ویدیو ‌پروژکتور مسئله‌ای پیش آید، به راحتی با مراجعه به مرکز معتبر می‌توانید از خدمات پس از فروش استفاده کنید.

 استفاده شما از ویدیو پروژکتور چگونه است؟

برای تهیه ویدئو پروژکتور کاربردی نحوه استفاده شما از آن بسیار اهمیت دارد و هر چه تعداد افراد خانواده بیشتر باشد، شما به تصویر بزرگتری نیاز خواهید داشت تا بتوانید در هر فاصله‌ای کیفیت تصویر مناسب را مشاهده کنید. اما اگر ویوئو پروژکتور را نمایش متن، نمودار و جزئیات مطالب نیاز دارید، به میزان روشنایی دستگاه نسبت به نور محیط دقت کنید. در واقع این نکته به یکدیگر مرتبط است و هر چقدر روشنایی محیط بیشتر باشد، شما به ویدیو پروژکتور پرنورتری نیاز خواهید داشت. البته اگر روشنایی ویدئو پروژکتور خانگی زیاد از حد باشد، ممکن است کنتراست تصویر کاهش پیدا کند. پس با توجه به استفاده‌ای که از ویدئو پروژکتور دارید، ویژگی‌های آن را مشخص و با توجه به نور محیط میزان روشنایی ویدیو‌ پروژکتور را انتخاب کنید.

جمع بندی

امروزه نمونه‌های بی شماری ویدئو پروژکتور خانگی در بازار موجود است که نمی‌توان به آسانی مدل مورد نظر را انتخاب نمود. اما نکته‌ای که هنگام تهیه ویدیو ‌پروژکتور اهمیت پیدا می‌کند، کیفیت تصویر است. حال سعی کردیم در این مطلب برای انتخاب ویدیو ‌پروژکتور و استفاده منحصر به فرد از آن تنها نکات کلیدی را بیان کنیم تا رضایت کامل را از تهیه ویدئو پروژکتور خانگی به دست آورید. هر چند نکات بسیاری در این باره وجود دارد و هر فردی با توجه به کاربردی که تصمیم دارد از این دستگاه استفاده کند، انتخاب خود را انجام می‌دهد.

در حقیقت ویدیو پروژکتور خانگی یک وسیله بسیار کاربردی است که برای اهداف مختلفی از آن می‌توان استفاده کرد. پس قبل از انتخاب دقیقا اهداف خود را مشخص کنید تا بتوانید به خواسته‌ای که در ذهن دارید برسید و بعدها از انتخاب خود پشیمان نشوید.

 

1 نظر در “راهنمای خرید ویدئو پروژکتور خانگی

  1. سلام . جدیداً خیلی میبینم که بجای تلویزیون از ویدئو پروژکتور استفاده میکنند و میخرن. منم تصمیم گرفتم برای جهار بجای تلویزیون گرفتن ویدئو پروژکتور بگیرم هم کلاس بیشتری داره هم به صرفه تره. راهنمای خرید رو تو سایتتون کامل خوندم ممنون بابت آموزش…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 × = سه