اپلیکیشن

نکات کلیدی برای انتخاب ویدئو پروژکتور آموزشی

ویدئو پروژکتور آموزشی

امروزه با تغییر و تحولات به وجود آمده در حوزه آموزشی ، اغلب مراکز آموزشی برای دایر کردن کلاس‌ها و حتی جلسات کاری استقبال بسیاری نسبت ویدئو پروژکتور آموزشی نشان داده‌اند. طوری که وقت کمتری برای یادگیری و اجرای جلسات صرف می‌شود و یادگیری خیلی سریع و آسان‌تر صورت می‌گیرد.  البته ویدیو پروژکتور آموزشی تنها مختص  مراکز آموزشی نیست؛ بلکه در ادارات و بسیاری از مهمانی‌ها، مجالس و حتی در منازل برای مشاهده فیلم‌ها، بازی‌ها و … کاربرد دارد. فضایی که ویدیو پروژکتور ایجاد می‌کند بسیار هیجان‎انگیز است و شخص برای مشاهده محتوا بهتر ترغیب می‌شود.

در اغلب مدارس و دانشگاه‌ها ویدئو پروژکتور آموزشی مشاهده می‌شود و این موضوع در هوشمندسازی کلاسات آموزشی بسیار منحصربه‌فرد عمل کرده است. اگر شما هم احساس می‌کنید برای مجموعه آموزشی خود به این وسیله نیاز دارد خوب است برای انتخاب آن به برخی نکات و ویژگی‌های مهم ویدئو پروژکتور دقت کنید. در اولین مرحله باید بدانید، ویدئو پروژکتور آموزشی در اندازه و انواع مختلف ساخته می‌شود. اما اندازه‌ای که مناسب محیط آموزشی شما باشد چیست؟

پس برای این که یک انتخاب مطمئن داشته باشید و از انتخاب ویدیو ‌پروژکتور آموزشی بعدها منصرف نشوید، در ادامه مقاله همراه باشید.

برای انتخاب ویدئو پروژکتور، ابتدا میزان بودجه‌ای که قصد دارید بپردازید را مشخص کنید.

ویدئو پروژکتور آموزشی

همیشه قبل از خرید، میزان بودجه‌ای که می‎خواهید بابت آن پرداخت کنید را مشخص می‎کنید. برای خرید ویدئو پروژکتور هم همین موضوع صدق می‌کند.
مطمئنا با توجه به این که ویدئو پروژکتورهای مختلفی در بازار موجود است، انتخاب از میان آنها کمی سخت به نظر می‌رسد. اما با مشخص کردن مبلغ پرداختی، انتخابتان تنها به چند نمونه از برندهای مختلف محدود می‌شود و راحت‌تر می‌توانید از میان آن‎ها، بهترین گزینه را با توجه به عملکرد و ویژگی‌هایی که  ویدیو پروژکتور آموزشی دارد، انتخاب ‌کنید.
اما سوالی که اینجا برای تمام مخاطبان ویدئو پروژکتور آموزشی مطرح می‌شود این است که این محصول دارای چه ویژگی‌هایی است؟

۱٫میزان روشنایی محیط در انتخاب ویدیو پروژکتور آموزشی بسیار تاثیرگذار است.

برای انتخاب ویدئو پروژکتور آموزشی به میزان نوری که در محیط وجود دارد، دقت کنید.  رایج‌ترین اشتباهی که اکثر افراد در انتخاب ویدئو پروژکتور آموزشی مرتکب می‌شود این است که تصور می‌کنند هر چه قدر روشنایی ویدیو ‌پروژکتور بیشتر باشد، گزینه ایده‌آل‌تری است. اما باید بدانید ویدیو پروژکتورهای پرنور برای محیط‌های تاریک اصلاً مناسب نیست. اگر محیط مورد نظر شما روشنایی بسیاری دارد و  از طریق پنجره‌ها یا نورهای کارگذاشته شده در سقف نور بسیاری در فضا ایجاد می‌شود، پروژکتورهای دارای لومن بالا گزینه انتخابی بهتری است. اما اگر محیط مورد نظر شما نور زیادی ندارد، از خریدن ویدئو ‌پروژکتور آموزشی پرنور خودداری کنید. چرا که هنگام مشاهده صفحه نمایش چشم‌هایتان اذیت می‌شود. البته امروزه می‌توان ویدئو پروژکتورهای آموزشی را متناسب با نور محیط تنظیم کرد و شدت روشنایی دستگاه را به مقدار مناسب کاهش داد.

 ۲٫آیا رزولوشن ویدئو پروژکتور آموزشی برایتان اهمیت دارد؟

کیفیت تصویر ویدئو پروژکتور آموزشی به رزولوشن آن بستگی دارد. در واقع، هر چقدر تعداد پیکسل‌های صفحه ویدیو پروژکتور آموزشی بیشتر باشد، کیفیت تصویر بهتر خواهد بود.
این موضوع برای نمایش اطلاعات در حوزه آموزشی بسیار اهمیت دارد. مخصوصاً زمانی که از ویدیو پروژکتور برای خواندن متن استفاده می‎شود. امروزه ویدیو پروژکتورهای آموزشی با رزولوشن‌های مختلف در بازار موجود است. شما هم با توجه به نیازتان می‌توانید رزولوشن مورد نظر را  به راحتی انتخاب کنید. اما پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب ویدئو پروژکتور آموزشی به سراغ رزلوشن بالا باشد تا بعدها به دلیل عدک کیفیت تصویر مجور نشوید دوباره هزینه‌ای بابت تعویض دستگاه بپردازید.

۳٫انتخاب ابعاد تصویر و نسبت کنتراست.

ابعاد ویدئو پروژکتور آموزشی

یکی دیگر از نکاتی که باید قبل از انتخاب ویدئو پروژکتور در نظر بگیرید، ابعاد تصویر است. این ویژگی با توجه به فضایی که برای کار گذاشتن ویدیو پروژکتور در نظر دارید، مشخص می‌شود. البته خوب است بدانید ویدیو ‌پروژکتورهای موجود در بازار در ابعادهای مختلفی ساخته می‌شوند و از وضوح تصویر  p۴۸۰ شروع می شود و تا p۷۲۰ و p۱۰۸۰ هم موجود است که اندازه p۱۰۸۰ برای مشاهده کیفیت تصویر HD طراحی شده و قابلیت به نمایش فیلم‌ها  با کیفیت بالا را دارد.

نسبت کنتراست تصویر هم مربوط به میزان درخشندگی و  تاریک بودن قسمت‌های مختلف تصویر است. در واقع هر چقدر کنتراست تصویر بیشتر باشد تصویر ویدئو پروژکتور در قسمت‌های تاریک‎تر واضح‌تر و امکان مشاهده جزئیات تصویر برای شما مشهودتر است. البته میزان روشنایی کلاس بر روی قضیه کنتراست تصویر تاثیرگذار است و ممکن است دو ویدئو پروژکتوری که دارای کنتراست متفاوت هستند، در فضای روشن یک کیفیت تصویر مشابه را به نمایش بگذارند.

 ۴٫یکی دیگر از نکات مهم برای انتخاب ویدئو پروژکتور آموزشی طول عمر لامپ دستگاه است.

روشنایی ویدئو پروژکتور آموزشی مانند دیگر دستگاه‌های تصویری توسط لامپ فراهم می‎شود. هر چقدر کیفیت لامپ بیشتر باشد، صفحه نمایش روشنایی بیشتری دارد. بنابراین حتماً برای انتخاب ویدئو پروژکتور آموزشی به طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور توجه کافی داشته باشید. گفتنی است که لامپ یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده ویدئو پروژکتور است و بیشتر هزینه دستگاه مربوط به این قطعه است.

البته اگر دوست دارید طول عمر لامپ ویدئو پروژکتور آموزشی بیشتر شود، باید نسبت به نگهداری آن تنها دو نکته را رعایت کنید. به طور مثال، تمیز کردن هر چند وقت یکبار فیلتر و درست استفاده کردن از پروژکتور بر روی افزایش عمر لامپ بسیار تاثیرگذار است.

 ۵٫نسبت پرتاب تصویر ویدئو پروژکتور

نسبت پرتاب تصویر ویدئو پروژکتور

نسبت پرتاب تصویری ویدئو پروژکتور آموزشی زمانی اهمیت پیدا می‎کند که شما مجبور هستید به دلیل عدم  فضای کافی پروژکتور را در دسترسی نزدیک نسبت به صفحه نمایش قرار دهید. در این شرایط حتما ویدیو‌ پروژکتوری انتخاب کنید که پرتاب کوتاه داشته باشد و در سریع‌ترین زمان ممکن  تصویر بر روی صفحه نمایش به نمایش بگذارد.

همچنین اگر قرار است ویدیو پروژکتور را برای مکان‌های مختلف استفاده کنید و قابل حمل باشد، به کیفیت زوم ویدئو پروژکتور آموزشی دقت کافی داشته باشید. در واقع، تصویر صفحه نمایش با زوم لنز تنظیم می‌شود و اگر لنز ویدئو پروژکتور از  بزرگنمایی خوبی برخوردار باشد، دیگر لازم نیست آن را در فاصله مشخصی از صفحه نمایش قرار دهید و هرچقدر قابلیت زوم پروژکتور آموزشی بیشتر باشد، تصویر امکان بزرگنمایی بیشتری دارد. البته دیگر مزیتی که این قابلیت برای شما دارد این است که به راحتی بر روی مباحث خاصی زوم انجام می‎دهید. این نکته را هم فراموش نکنید که همه ویدیو ‌پروژکتورهای آموزشی دارای قابلیت بزرگنمایی نیستند.  معمولاً در اکثر پروژکتورهای کوچک بزرگنمای لنزها حذف می‌شود تا امکان جابجایی و قرار دادن آن‌ها در مکان‌های  کوچک راحت باشد.

 ۶٫میزان مصرف انرژی برق توسط ویدئو پروژکتور آموزشی

اگر موضوع مصرف برق برایتان اهمیت دارد، حتما در انتخاب ویدیو ‌پروژکتور آموزشی دقت کافی داشته باشید و از داشتن قابلیتی به نام Eco  مطمئن شوید. داشتن این ویژگی به کاهش مصرف برق و افزایش طول عمر لامپ بسیار کمک می‌کند  و موجب می‌شود نسبت به ویدیو ‌پروژکتور انتخابی رضایت کامل را کسب کنید.

 ۷٫پورت‌ها و ورودی، خروجی‌های مناسب برای ویدئو پروژکتور آموزشی

معمولا برای پورت‌های ورودی و خروجی ویدیو پروژکتور آموزشی درگاه CGA در نظر گرفته می‌شود. البته اگر ویدئو پروژکتور در کنار این پورت از پورت HDMA هم برخوردار باشد، انتخاب بهتری خواهد بود. چرا که درگاه خروجی CGA هم اکنون جای خود را به درگاه HDMA ‌داده است. البته اگر ورودی HDMA در ویدئو پروژکتور تعبیه نشده باشد، اشکالی ندارد. چرا که در آینده مطمئناً برای برقراری اتصال می‌توانید از مبدل‌های HDMA به CGA استفاده کنید.

۸٫تکنولوژی ال سی دی یا دی ال پی؟ 

 

ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتورهای آموزشی برای تولید رنگ‌ها و به نمایش گذاشتن تصویر یا از تکنولوژی ال سی دی استفاده می‌کنند و یا از تکنولوژی دی ال پی برخوردار هستند که هر کدام از این دو تکنولوژی دارای مزایا و معایب مختلفی است. اما به راحتی می‌توان با توجه به محیط و نیازهایتان از میان این دو گزینه بهتر را انتخاب کنید. اکثر اوقات انتخاب ال سی دی یا دی ال پی با توجه به شرایط و میزان نور کلاس مشخص می‌شود. ویدئو پروژکتور ال سی دی اکثرا برای فضاهای تاریک و تماشای فیلم انتخاب می‌شود و تصویر را با تعداد پیکسل‎های بیشتری به نمایش می‌گذارد. همچنین این تکنولوژی مقدار گرمای کمتری نسبت به مدل دی ال پی تولید و برق کمتری مصرف می‌کند. خوب است با مزایای ویدئو پروژکتور دی ال پی هم آشنا شوید:

  • این دسته از ویدئو پروژکتورها بسیار سبک و برای محیط‌های کوچک و کلاس‌های آموزشی نچندان بزرگ بسیار مناسب است.
  • از کنتراست رنگ بالایی برخوردار است.
  • کیفیت تصویر بالایی ارائه می‌دهد.
  • تصویر واضحی به نمایش می‌گذارد.
  • رنگ تصاویر بسیار دقیق است.
جمع بندی

همانطور که فهمیدید، یک ویدیو پروژکتور آموزشی خوب باید بتواند نیاز  اکثر دانش آموزان و استادان را رفع کند و علاو بر کیفیت مناسب، هزینه منطقی‌ایی‌ای داشته باشد. از آنجا که تنوع در بازار محصولات بسیار زیاد و برندهای مختلفی برای انتخاب ویدیو ‌پروژکتور آموزشی موجود است انتخاب کمی سخت به نظر می رسد. اما اگر قصد دارید یک ویدئو پروژکتور آموزشی ایده‌آل و منحصر به فرد انتخاب کنید، حتماً به نکات گفته شده دقت کنید و با توجه به شرایط فضایی که دارید و ویژگی‌هایی که برایتان اهمیت دارد،  بهترین انتخاب را انجام دهید. البته در این راه می‌توانید از کارشناسان مربوط به فروش و کسانی که با نمونه‌های مختلف ویدئو پروژکتور آموزشی آشنا هستند کمک بگیرید تا یک انتخاب مطمئن و لذت‎بخش را تجربه کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 × = هشت