مقالات

ویدئو پروژکتورها قبل از اختراع رایانه ها تا امروز

ویدئو پروژکتورها قبل از اختراع رایانه ها تا امروز ؛ در حال حاضر ویدئو پروژکتور ها نقش مهمی در اماکن آموزشی، همایش ها،خانه ها و فروشگاه ها دارند، در این چند دهه اخیر ویدئو پروژکتور ها پیشرفت چشمگیری را در پی داشتند و به واسطه این پیشرفت در کسب و کارها و زندگی روزمره انسان ها نقش بسیار مهمی دارند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ویدئو پروژکتور ها قبل از اختراع رایانه ها وجود داشتند که خیلی از آن ها زمینه ساخت پروژکتور های جدید را فراهم می سازند.

به عنوان مثال:

  • فانوس جادویی – سال ۱۶۵۹ , دانشمند هلندی هویگنس
  • ماتقونی – سال ۱۷۵۶، فیزیکدان سوئیس و مهندس لئونارد ایلر
  • مگاسکوپ – سال ۱۸۷۲ – ژاک چارلز، دانشمند فرانسوی

پیشرفت ویدئو پروژکتور ها با اختراع رایانه

رایانه ها پیشرفت چشمگیری در دهه های ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۰ داشتند , این پیشرفت باعث شد تا نسل جدیدی از ویدئو پروژکتور ها که از مکانیزم نوری و لامپ ها برای نمایش تصاویر استفاده می کردند به بازار عرضه شوند.

پروژکتورهای اسلاید

پروژکتورهای اسلاید از اولین پروژکتورهایی که در طول این دوران محبوب شد، بودند. این پروژکتورها برای ساخت اسلایدهای عکاسی شفاف بر روی صفحه نمایش استفاده می شوند. نور از یک منبع مانند یک لامپ رشته ای یا نور افقی با استفاده از منعکس کننده ها به اسلاید ۳۵ میلی متری از طریق یک لنز متراکم هدایت می شود. نور از طریق اسلاید بر روی یک لنز تمرکز گذاشت که یک تصویر بزرگ روی صفحه نمایش گذاشت. اسلایدها حاوی تصاویر خانوادگی یا مواد آموزشی هستند. در این دهه پروژکتورهای اسلاید در مؤسسات آموزشی و همچنین خانه ها رایج شده است.

پروژکتورهای سربار

پروژکتورهای جانبی یا OHP ها یک نوع پروژکتورهای سربار هستند. آنها چند سال پس از پروژکتور های اسلاید معرفی شدند. کار کردن یک پروژکتور سرامیکی شبیه به پروژکتور اسلاید است. نور از یک منبع مانند یک لامپ هالوژن با قدرت بالا از طریق یک لنز متراکم شده بر روی جسم برای نمایش تصاویر روی صفحه نمایش داده می شود.

با این حال، این پروژکتور ها به جای اسلایدها از شفافیت استفاده می کنند. شفافیت ورق های شفاف با ابعادی شبیه به ورق های کاغذی است. تصویر را می توان بر روی این ورق های شفاف کشیده یا چاپ کرد. آنها باید روی پروژکتور قرار بگیرند.

پروژکتورهای سرپوشیده دارای یک آینه هستند که تصویر آینه ای را که توسط جهت گیری رو به بالا از شفافیت ها ایجاد می شود، متوقف می کند. پروژکتورهای سرپوشیده نیز یک دمنده داخلی دارند که مانع از بریدن لامپ می شود. این پروژکتورها در جنگ جهانی دوم و همچنین در مؤسسات آموزشی و دفاتر، در برنامه های آموزشی ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. پروژکتورهای اسلاید و سربار تقریبا تا اواخر سال ۲۰۰۰ میلادی باقی ماندند، زمانی که پروژکتورهای دیجیتال آنها را عوض کردند.

آغاز عصر دیجیتال

از دهه ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۰ رشد سخت افزار ها و نرم افزار های رایانه ها بسیار چشمگیر بود و ویدئو پروژکتور ها هم از این رشد بی نصیب نبودند. در سال ۱۹۸۷ دکتر لری هورنبک نخستین تراشه DLP را اختراع کرد. این دستگاه شامل یک مجموعه ای از آینه های کوچک است که در آن هر آینه مسئول طراحی یک پیکسل بر روی صفحه نمایش است. آینه منعکس کننده نور از یک منبع مانند یک چراغ زنون بر روی صفحه نمایش پروژکتور برای تولید تصاویر است. تراز کردن آینه ها به صورت دیجیتالی بسته به تصویری که باید خروجی باشد، کنترل می شود.

اولین پروژکتور DLP در سال ۱۹۹۶ به بازار عرضه شد، این تصاویر با دقت بالاتر و با سرعت بیشتری نسبت به پروژکتورهای مختلف موجود در معرفی آن تولید شد. در ابتدا، پروژکتورهای DLP از یک تراشه DLP تک استفاده می کردند، اما سه نوع تراشه DLP بعدا راه اندازی شد. پس از معرفی آنها، پروژکتورهای DLP به سرعت در بخش های مختلف از جمله سرگرمی، آموزش و تجارت به تصویب رسید. پروژکتورهای DLP هنوز هم در سینمای خانگی، مؤسسات آموزشی و ادارات محبوبیت خاص خود را دارند زیرا کیفیت تصویر و قیمت آنها نسبت به سایر مدل ها مناسب تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 6 = چهل هشت