مقالات

ویدئو پروژکتور معمولی بخرم یا جیبی و قابل‌حمل؟

ویدئو پروژکتور جیبی و قابل‌حمل چیست؟ 

ویدئو پروژکتور معمولی و این ویدئو پروژکتورها در ابعاد و اندازه‌های کوچک از اندازه یک گوشی موبایل تا اندازه‌های که به‌راحتی قابل‌حمل باشند قرار می‌گیرند. این نوع از ویدئو پروژکتور ها همانطور که اط اسمشان مشخص است ، مزیتی که نسبت به ویدئو پروژکتورهای دیگر دارند این است که بسیار راحت‌تر می‌توانید آن‌ها را جابجا کنید که این باعث می‌شود کاربردهای بسیار متنوعی داشته باشند.

ویدئو پروژکتورهایی هم هستند که وزن سبکی درحدود ۲ کیلوگرم دارند اما با لامپ معمولی (متال هالید ) کار می کنند که آن‌ها موضوع این مطلب نیستند. پس منظور ما از ویدئو پروژکتورهای قابل‌حمل، مدل‌هایی است که کوچک و سبک هستند و از تکنولوژی LED و در برخی موارد لیزر استفاده می‌کنند و از لامپ‌های معمولی (متال هالید) استفاده نمی‌کنند

مینی ویدئو پروژکتور، ویدئو پروژکتور جیبی، ویدئو پروژکتور پیکو چه تفاوت‌هایی دارند؟

ویدئو پروژکتور معمولی و ویدئو پروژکتورهای قابل‌حمل، عنوان ها و دسته بندی متنوعی دارند و خودشان به چند زیرمجموعه تقسیم‌بندی می‌شوند. سایت دیانا پروژکتور آن‌ها را به ۳ گروه پیکو  (pico)، جیبی (pocket) و قابل‌حمل (portable) دسته‌بندی کرده است (به ترتیب اندازه). البته این دسته از ویدئو پروژکتورها، نام های دیگر هم دارند مانند مینی ویدئو پروژکتور، palm-top projector.  

dlp projector

بهتر آن است که اسم‌های مختلف را بدانید لیکن مرزبندی خیلی مشخصی بین آن‌ها قائل نیستیم . منظور ما در این مطلب، به‌صورت کلی ویدئو پروژکتورهایی است که قابل‌حمل هستند. که احتمالا در بیشترین حالت وزنشان به ۲٫۵ کیلو خواهند رسید . پس به‌صورت خیلی ساده ، ۲ دسته‌بندی برای ویدئو پروژکتور در نظر داشته باشید: قابل‌حمل (کمتر از ۲٫۵ کیلوگرم) و غیرقابل‌حمل (بیشتر از ۲٫۵ کیلوگرم(

ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل‌حمل چه کاربردهایی دارند؟

محل استفاده و کاربردهای این وسیله را می‌توان در ۲ گروه تقسیم‌بندی کرد: تفریحی و کاری

 نمونه‌هایی از کاربرد تفریحی ویدئو پروژکتورهای جیبی:

 • تماشای فیلم در ابعاد بزرگ در حیاط
 • انجام بازی بر روی صفحه‌ای بسیار بزرگ‌تر از تلویزیون
 • تماشای فیلم در خانه به‌صورت شخصی. با تصویر اقلا ۴۰ اینچی
 • تماشای فیلم با صفحه‌ای همراه. جتی بر روی صندلی جلوی هواپیما
 • تماشای فیلم‌های خانوادگی و عکس و … به‌صورت گروهی در خانه
 • تماشای فیلم و عکس هنگام سفر ، در اتاق محل استراحت، یا حتی بیرون و در فضای باز

scope-projector

نمونه‌هایی از کاربردهای کاری ویدئو پروژکتورهای جیبی:

 • استفاده در نمایشگاه‌ها
 • کاربردهای بیزینسی و ارائه محتوا
 • طراحی کیک در کارگاه شیرنی پزی
 • پرزنت کردن محصول در محل مشتری و هنگام مسافرت
 • استفاده به‌عنوان وسیله آموزشی برای دیتا پروژکتور کلاس‌های خصوصی و کلاس‌های درس کوچک

   video projector

ویدئو پروژکتور معمولی بخرم یا جیبی و قابل‌حمل؟

مهم‌ترین تفاوت ویدئو پروژکتورهای قابل‌حمل و مدل‌های معمولی (غیرقابل جمل)، همین قابلیت حمل آسان است. اگر می‌خواهید از ویدئو پروژکتور به‌صورت نصب‌شده و ثابت استفاده کنید (مثلاً پروژکتورهای که همیشه در یک اتاق جلسه یا کلاس درس، بر روی سقف نصب‌شده و ثابت باشد)، ویدئو پروژکتور معمولی بخرید. اما اگر قرار است در همین فضاها استفاده کنید اما بتوانید آن را به‌جاهای دیگر هم ببرید، جیبی و قابل‌حمل بخرید.

LED-Portable

با داشتن یک ویدئو پروژکتور قابل‌حمل (portable) ، می‌توانید از آن در جاهای بسیار متنوعی استفاده کنید. هم آن را در کلاس درس استفاده کنید، هم به خانه بیاورید و فیلم ببینید، هم با خود به مسافرت یا خانه دوستان ببرید

مزیت دیگر ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل‌حمل، عمر لامپ آن‌هاست که بسیار بالاتر از سایر لامپ های دیگر پروژکتور ها می باشد . عمر لامپ یک ویدئو پروژکتور متوسط با لامپ معمولی، بین ۲ تا ۵ هزار ساعت است اما ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل‌حمل، به خاطر استفاده از لامپ‌های LED و لیزر، عمر لامپی حدود ۲۰ هزار ساعت دارند. پس اگر قرار است ویدئو پروژکتور را زیاد استفاده کنید، ویدئو پروژکتور جیبی مناسب‌تر و ارزان‌تر خواهد بود.  

البته همه‌ی ویدئو پروژکتورهای جیبی، عمر لامپ چند ده هزار ساعت ندارند مانند SONY CL1همچنین ویدئو پروژکتورهای معمولی و غیرقابل‌حمل هم داریم که به خاطر استفاده از LED و لیزر به‌عنوان منبع نوری، عمر لامپ بالایی دارند.

ویدئو پروژکتورهای led همان ویدئو پروژکتور جیبی و قابل‌حمل هستند؟

این‌طور نمی‌شود گفت. Led منبع نوری است که در ۹۹% ویدئو پروژکتورهای جیبی استفاده می‌شود. (منبع نور دیگر که در ویدئو پروژکتورهای قابل‌حمل استفاده می‌شود، لیزر است) به همین دلیل گاهی ویدئو پروژکتورهای جیبی را LED هم می‌نامند. این را دقت داشته باشید که همه‌ی ویدئو پروژکتورهای  LED، قابل‌حمل نیستند.

 ویدئو پروژکتورهای جیبی و قابل‌حمل کجاها کاربرد ندارند؟

 مهم‌ترین نقطه‌ضعف ویدئو پروژکتورهای جیبی، روشنایی کمتر آن‌هاست. همان‌طور که در بالا در قسمت روشنایی گفتیم، هرچه تصویر بزرگ‌تری بخواهید و هرچه نور محیط بیشتر باشد، ویدئو پروژکتور باید روشنایی بیشتری داشته باشد.

پس اگر می‌خواهید تصویری بزرگ را در محیطی روشن نمایش دهد (مثلاً تصویر ۱۲۰ اینچ در یک کلاس درس که پنجره دارد، پرده هم دارد اما قرار است در طول روز از ویدئو پروژکتور استفاده شود) ویدئو پروژکتور قابل‌حمل برایتان کارایی ندارد مگر اینکه مدل‌هایی را بخرید که بیشترین روشنایی را دارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 + سه =